مرکز فروش و آموزش سرورهای ویپ، تجهیزات شبکه و سانترال پاناسونیک

آشنایی با انواع ماژول فیبر نوری سیسکو

انواع ماژول فیبر نوری سیسکو
نویسنده مقاله : تیم تولید محتوا تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ تعداد دفعات نمایش : 69 شناسه مقاله : 50782 تعداد دیدگاه : بدون نظر آخرین آپدیت مقاله :
۸ بهمن ۱۴۰۲
برچسب

آشنایی با انواع ماژول فیبر نوری سیسکو

برند سیسکو یکی از معروف ترین برندهای تولیدکننده تجهیزات شبکه است که انواع ماژول فیبر نوری سیسکو را به بازار عرضه می کند.

در حال حاضر، قطعاتی که سبب ارتقای سیستم های کامپیوتری و شبکه ها می شوند به شدت مورد استقبال قرار می گیرند. ماژول فیبر نوری یکی از این قطعات است. این ماژول، قطعه ای سخت افزاری می باشد که می تواند ارتباط بین چندین کاربر را از راه دور و در سریع ترین زمان ممکن برقرار کند و انواع اطلاعات را منتقل نماید. به همین دلیل این قطعه به یکی از پرکاربردترین قطعات شبکه تبدیل شده است.

با توجه به سرعت و ویژگی هایی که این قطعه از خود نشان داده به سرعت مورد استقبال کاربران قرار گرفت. از این رو برندهای مختلفی در دنیا مشغول طراحی و تولید این محصول هستند. برند سیسکو یکی از معتبرترین برندهای تولیدکننده تجهیزات شبکه است که انواع ماژول فیبر نوری را تولید می کند. یکی از مهمترین شاخصه های انواع ماژول فیبر نوری سیسکو این است که با انواع سوئیچ و پورت سازگار است.

به همین دلیل کاربرانی که به دنبال ارتقای سیستم و دستگاه های خود هستند از این ماژول ها استفاده می کنند. در حال حاضر برند سیسکو این ماژول را در طرح، مدل و با سرعت های مختلفی طراحی و تولید می کند که هر کاربری می تواند با توجه به نیاز، نوع پورت و بسته به نوع شبکه خود یکی از آن ها را انتخاب کند.

حال اگر برای ارتقای سیستم خود به دنبال ماژول های فیبر نوری سیسکو هستید بهتر است ابتدا با انواع این ماژول و ویژگی های آن ها آشنا شوید.

انواع ماژول فیبر نوری سیسکو

ماژول فیبر نوری سیسکو و مشخصات آن

مهمترین کاربرد این ماژول به مانند سایر ماژول ها تبدیل سیگنال های دیجیتال به سیگنال نوری است. ولی این ماژول به دلیل داشتن برخی مشخصات خاص خود را از سایر ماژول ها متمایز کرده است. به عنوان مثال، انواع ماژول فیبر نوری سیسکو دارای سوئیچ هایی می باشد که از پورت GLC-LH-SM پشتیبانی می کند. این قابلیت سبب می شود انواع ماژول فیبر نوری سیسکو با سوئیچ های مختلف سیسکو سازگاری داشته باشند. به این نوع ماژول، آپ لینک  (Uplink)می گویند.

به عبارت دیگر با این رابط می توانید به هر سوئیچی متصل شوید. لذا در زمان خرید این محصول و برای ارتقای پهنای باند فقط باید به نیاز، هزینه، میزان سرعت و نوع پورت خود توجه کنید.

معرفی انواع ماژول فیبر نوری سیسکو

در حال حاضر برند سیسکو این قطعه سخت افزاری را در مدل های مختلفی تولید می کند که عبارتند از:

  • ماژول فیبر نوری سیسکو GLC-T
  • ماژول فیبر نوری سیسکو SFP-10G-LR
  • ماژول فیبر نوری سیسکو XFP
  • ماژول SFP Cisco GLC-LH-SM Compatible 1000BASE-LX/LH
  • ماژول فیبر نوری سیسکو GLC-ZX-SM

همانطور که اشاره نمودیم تمام این ماژول ها قابلیت تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال های نوری را دارند. همچنین از تمام سوئیچ های سیسکو پشتیبانی می کنند. کانکتور ماژول های تولیدی برند سیسکو دارای مدل های متفاوتی هستند. مثلا برخی از آن ها دارای کانکتور RJ45، برخی LC و برخی دیگر دارای کانکتور SC هستند.

معرفی ماژول فیبر نوری سیسکو  GLC-T

از ویژگی های این نوع ماژول فیبر نوری سیسکو می توان به نوع کانکتور آن اشاره کرد که از نوع  LC/UPC می باشد. از دیگر ویژگی های رابط می توان به برخورداری از فیبر SFP ,mini-GBIC، کابل Cat 6/Cat 6a، طول موج nm 1310،   Hot Plug، طول کابل تا ۱۰۰ متر و وزن ۷۵ گرم اشاره کرد.

این ماژول در ابعاد متنوع تولید می شود که شامل  5/8*۱۳و ۴*۵/۵۶ میلی متر می باشد. همچنین قابلیت پشتیبانی انواع پروتکل ها اعم از پروتکل های CE ,‌FCC Class A certified، VCCI Class A ITE، ‌EN55024 و EN55022 را دارد.

ماژول فیبر نوری سیسکو  GLC-T

معرفی ماژول فیبر نوری سیسکو  SFP-10G-LR

ماژول فیبر نوری سیسکو  SFP-10G-LR دارای فرستنده و گیرنده ۱۰G است به همین دلیل با نام SFP-10G-LR به بازار معرفی شد. از ویژگی های این محصول می توان به نوع کابل SMF، طول کابل تا ۱۰ کیلومتر،  Hot Plug و طول موج ۱۳۱۰ نانومتر اشاره کرد.

ماژول فیبر نوری سیسکو  SFP-10G-LR

معرفی ماژول فیبر نوری سیسکو XFP

ماژول سیسکو XFP مخفف عبارت Gigabit Small Form Factor Pluggable است و برای آن دسته از شبکه هایی مناسب است که در زیرساخت خود Bottlenecks ندارند. در چنین صورتی به راحتی می توانید این ماژول را روی سوئیچ شبکه خود نصب کنید و انواع اطلاعات را با بالاترین سرعت منتقل نمایید. یکی از جالب ترین ویژگی های این ماژول پشتیبانی از قابلیت Hot Swap است. یعنی حتی اگر دستگاه شما روشن باشد هم می توانید ماژول را عوض کنید.

ماژول فیبر نوری سیسکو XFP

معرفی ماژول فیبر نوری GLC-LH-SM Compatible 1000BASE-LX/LH

این نوع ماژول فیبر نوری سیسکو، یک نوع سینگل مود است که از آن می توان در انواع پورت های اس اف پی، روترها و انواع سوئیچ های سیسکو و میکروتیک استفاده نمود. ویژگی منحصر به فرد این رابط سخت افزاری سیسکو سبب می شود بتوان انواع اطلاعات را از فیبرهای نوری سینگل و مولتی مود انتقال داد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به برخورداری از کانکتور Hot swappable، پردازنده سیسکو، طول موج ۱۳۱۰ نانومتر و پشتیبانی از استاندارد  IEEE 802.3z اشاره نمود.

ماژول فیبر نوری  GLC-LH-SM Compatible 1000BASE-LX/LH

معرفی ماژول فیبر نوری سیسکو  GLC-ZX-SM

یکی از مهمترین ویژگی های این نوع ماژول فیبر نوری سیسکو سازگاری با انواع سوئیچ ها است. شبکه هایی که از پروتکل های EN ۶۰۸۲۵ ، EN ۶۰۹۵۰ ، FDA ، MSA ،  RoH پشتیبانی می کنند می توانند از این ماژول استفاده نمایند. این ماژول سیسکو شباهت زیادی با ماژول نوع GLC-T دارد. از جمله ویژگی های این رابط سخت افزاری می توان به برخورداری از  Cat 6/Cat 6a، پردازنده سیسکو،  Hot Plug، طول موج ۱۵۵۰ نانومتر و طول کابل تا ۷۰ کیلومتر اشاره کرد.

ماژول فیبر نوری سیسکو  GLC-ZX-SM نیز در ابعاد متنوعی طراحی و تولید می شود که شامل ابعاد ۵/۸*۱۳و ۴*۵/۵۶ می باشد. همچنین این قطعه سخت افزاری از استاندارد  Ethernet 1000Base-T پشتیبانی می کند.

ماژول فیبر نوری سیسکو  GLC-ZX-SM

آشنایی با انواع ماژول فیبر نوری سیسکو با مجموعه معتبر پی بی ایکس شاپ

در صورتی که قصد خرید ماژول فیبر نوری و ارتقای شبکه و سیستم خود را دارید در وهله اول باید بدانید چه ماژول فیبر نوری مناسب شبکه شما است. در این راستا کارشناسان متخصص مجموعه معتبر پی بی ایکس شاپ راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهند.

درباره تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوا و سئو پی بی ایکس شاپ. در تلاشیم تا بهترین محتوای آموزشی را تولید کنیم، همراه ما باشید

دیدگاه شما درباره این مقاله چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین واتساپ

منتظر پیام شما عزیزان هستیم